Nadanie imienia

Nadanie imienia

1 czerwca 2010 roku w naszej szkole odbyła się wyjątkowa uroczystość – nadanie imienia ks. Jana Twardowskiego i przekazanie sztandaru ufundowanego przez Radę Rodziców. Do tego dnia cała społeczność szkolna przygotowywała się właściwie przez ostatnie trzy lata. Honorowy patronat nad uroczystością objęli Prezydent Miasta Przemyśla i Podkarpacki Kurator Oświaty, a swoją obecnością zaszczycili nas m. in. przedstawiciele duchowieństwa, posłowie, radni, przedstawiciele instytucji oświatowych, służb mundurowych, związków zawodowych, dyrektorzy szkół i przedszkoli, a także emerytowani nauczyciele.

Nadanie imienia szkole rozpoczęło się uroczystą mszą świętą w kościele XX Salezjanów, podczas której JE Arcybiskup Metropolita Przemyski Józef Michalik poświęcił piękny sztandar z wizerunkiem naszego patrona. Po mszy wszyscy zgromadzeni przeszli w asyście Młodzieżowej Orkiestry Dętej „Augustino” pod szkołę, gdzie Prezydent Miasta pan Robert Choma odsłonił pamiątkową tablicę. Następnie, już w sali gimnastycznej, przedstawiciele Rady Rodziców przekazali pani Dyrektor sztandar. Po uroczystym ślubowaniu uczniów i wbiciu przez fundatorów w drzewiec sztandaru pamiątkowych gwoździ chór szkolny wykonał hymn szkoły. Jego słowa napisał pan Mateusz Pieniążek, a muzykę skomponował pan Artur Mykita. W kolejnej części uroczystości głos zabrali zaproszeni goście, a wśród nich ks. Piotr Zawadzki, który osobiście znał ks. Jana Twardowskiego i podzielił się z nami pięknymi, osobistymi wspomnieniami o poecie, przekazując też w darze tomik poezji naszego patrona z jego autografem.

Po części oficjalnej nadania imienia uczniowie zaprezentowali program artystyczny pt. „Lekcja z księdzem Janem”. W jego przygotowanie, pod opieką nauczycieli, zaangażowali się uczniowie wszystkich klas łącznie z „maluchami” z oddziału zerowego. Na program składały się wiersze, scenki humorystyczne, piosenki i tańce. Swój własny utwór, „Wiersz dla księdza Jana”, zaprezentowała zwyciężczyni konkursu poetyckiego zorganizowanego w naszej szkole. A na zakończenie uroczystości goście udali się do „małej” salki gimnastycznej obejrzeć wystawę poświęconą naszemu patronowi, potem zaś na poczęstunek przygotowany w auli.

Ks. Jan Twardowski - żołnierz Armii Krajowej i uczestnik powstania warszawskiego, nauczyciel niepełnosprawnych dzieci i wykładowca uniwersytecki, wspaniały poeta i przede wszystkim wyjątkowy kapłan.
A kim będzie dla ciebie uczniu, uczennico?

 

Fotorelacja z Uroczystości Nadania Imienia

Fot. Łukasz Mendychowski

 

Na skróty